Rozmiar: 1343 bajtów

Oswajanie i tresura
Rozmiar: 1343 bajtów

Wiadomo, że żadne zwierzę nie oswoi się "od pierwszego wejrzenia". Myszoskoczkom trzeba poświęcić wiele czasu zanim będą wierne, a w niektórych przypadkach w ogóle nie dają się oswoić. Główną zasadą oswajania każdego zwierzęcia jest cierpliwość. Sukcesu nie osiągnie się w czasie godziny, dnia, tygodnia czy nawet miesiąca. Oczywiście myszoskoczki nie będą przybiegały "na zawołanie" tak jak pies czy wytresowany szczur. Gerbile nie są zwierzętami- przytulankami- nie usiedzą na ramieniu, aby dać się tulić.

Pierwsze kroki do sukcesu są zawsze trudne...

Ułatwieniem w oswajaniu myszoskoczków jest to,
Rozmiar: 21269 bajtów
Dobry sposób na oswajanie zwierzątek.
że są bardzo łagodne i prawie nigdy nie gryzą- możesz zostać lekko uszczypnięty, kiedy myszoskoczek coś je, albo jest głodny, ale to ich naturalna reakcja. Myszoskoczki można przyzwyczaić do zapachu swojej ręki, wyglądu głosu. Po dłuższym kontakcie nie będą uciekały kiedy się do nich podejdzie, będą dawały się głaskać, będą brały jedzenie z ręki, jednak prawie nigdy nie zdarza się, aby one chętnie siedziały na ręce, albo na ramieniu. Zawsze starać się będą uciec W pierwszy dniu pobytu w Twoim mieszkaniu nie należy wypuszczać, dotykać, a nawet patrzeć z bliska na myszoskoczka, muszą się przyzwyczaić do nowego otoczenia i warunkami życia. Podstawowe wyposażenie klatki powinno być tam od początku, ponieważ później zwierzątko nie będzie chciało używać danego elementu. W pierwszej fazie oswajania należy położyć rękę na ich wybiegu(nigdy nie należy wkładać ręki do klatki!!!), by przyzwyczaiły się do zapachu. Po około dwóch tygodniach stałego kontaktu można poda im z ręki nasionko słonecznika czy inny przysmak- Twoja ręka będzie się wtedy kojarzyć zwierzęciu z czymś dobrym, przyjemnym i bezpiecznym. Pokazywanie swoich pupilków rodzinie i przyjaciołom także powinno odbywać się stopniowo, aby zwierzęta się nie przestraszyły.


Podnoszenie

Ważny jest także sposób podnoszenia. Pod żadnym pozorem nie wolno podnosić myszokoczka za ogon(w razie potrzeby tylko za jego nasadę), ponieważ ich mechanizmem obronnym jest zrzucanie skóry z ogona, aby uchronić się przed drapieżnikami. Zostaje wtedy im wszystkie kręgi, a skóra odrasta, ale jest do dla zwierzęcia nie przyjemne i możesz przez to stracić na zawsze cenne zaufanie zwierzęcia. Nie wolno także nachodzić szybkim ruchem myszokoczka z góry, ponieważ może pomyśleć, że jesteś drapieżnikiem. Najlepszym sposobem podnoszenia zwierzęcia jest podłożenie pod jego nogi jednej lub dwóch rąk złączonych razem i poczekanie, aż myszoskoczek sam wejdzie na rękę. W tedy powoli można podnieść ręce do góry, ale dać mu jeszcze możliwość wycofania się.

Tresura

W tym temacie nie będę się rozpisywać, bo raczej nie ma jak. Tresowanie myszoskoczków polecam cierpliwym i doświadczonym hodowcą, z tego względu, że jest to bardzo trudne i czasochłonne. Myślę, że ich tresowanie jest zbędne! Podstawową zasadą w ich tresurze jest operowanie nagrodą za dobrze wykonaną sztuczkę. Sami musicie zadecydować co chcecie nauczyć swoich myszoskoczków więc ja nic nie sugeruję. Ostrzegam tylko, że czas jaki poświęcasz na opanowywanie pewnych sztuczek powinien być krótki.